A rettegett táplálékkiegészítők

A tudomány mai állása szerint a zöldségeink és gyümölcseink vitamintartalma az elmúlt években drasztikusan lecsökkent. Ez nem is csoda, ha egy paradicsom úgy kerül az asztalra, hogy üvegházban, lámpák fénye alatt nevelkedett és sosem látott földet a gyökere.

Vagyis gyakorlatilag nem lehet bizonyos tápanyagokból elegendőt bevinni (abba most nem menjünk bele, hogy a hivatalosan pl. C vitaminból ajánlott 80 mg naponta, az mire is elég). Erre valók a táplálékkiegészítők. Ahogyan a neve is mutatja, ezek bizony a táplálkozás kiegészítésére valók. Nem helyettük, mellettük. Attól, hogy valaki zsákszámra szedi ezeket a porokat és bogyókat, még nem fog lefogyni, nem lesz izmos – ezek egyszerűen segítenek a szervezetnek, hogy jobban / hatékonyabban működjön.

Szögezzük le már most, hogy a táplálékkiegészítők nem doppingszerek, nem illegálisak és főleg nem egészségtelenek, nem szteroidok és egyetlen nő sem növeszt ezektől szakállat. A táplálékkiegészítők boltban vásárolhatóak meg, szigorú előírásoknak kell megfelelniük, hogy forgalomba lehessen őket hozni. Erről ennyit.

De, hogy mégis mire van szükséged egy életmódváltáshoz? Nem sok mindenre, ez is céloktól függ, de nézzük, hogy én miket használok. A célom a jelenlegi izomtömegem megtartása, a testzsírszázalék csökkentése a lehető legegészségesebben. És tél van.

  1. Fehérjepor

Mert enélkül nagyon nehezen tudnám hozni mindennap a megfelelő fehérjebevitelt, egyáltalán nem lenne lehetetlen, csak egy kicsit nehezebb. Nálam csak gyors felszívódású tejsavó fehérje van itthon. Nem, nem DM-es, nem cukrozott, nincs benne (najó, 1 g van benne adagonként) szénhidrát, nem turbódiéta por (el sem hiszem, hogy ezt leírtam).

  1. Multivitamin

Mint említettem, akármennyire odafigyel valaki arra, hogy mit és milyen forrásból szerez be, akkor sem fog tudni megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot bevinni. Ráadásul intenzív fizikai terhelés mellett különösen fontos a pótlás.

  1. Ízületvédő

A nevében is benne van, védi az ízületeket – amik pl. súlyzós edzésnél azért kapnak rendesen. Természetesen hiába szed valaki ízületvédőt, ha rossz a gyakorlatok kivitelezése – ebben az esetben sem csodatévő kapszulákról van szó. Érdemes ezekkel kísérletezni, mert mindenkinek más jön be, bár ameddig nincs probléma, addig ez nem fog kiderülni

  1. Omega 3 (Halolaj)

„Jó” zsír, segít a koleszterinszint csökkentésében, elősegíti a regenerálódást, mi kell még?

  1. C-vitamin

Ez az én heppem, napi 1000-2000 mg (nem, nem lesz tőle veseköved – veseköved akkor lesz, ha nem iszol eleget)

  1. D vitamin

Mert tél van, és mert az elmúlt hetekben nem sütött a nap, ha nem süt a nap, nem termelődik elég D vitamin. Bizony.

Amik ezek közül tényleg fontosak: multivitamin, ízületvédő, omega3. Minden más erősen opcionális, tulajdonképpen csak hozzáad pár tized százalékot. Fehérjepor esetében pedig segít bevinni a megfelelő mennyiséget abban az esetben, ha azt nem tudod/akarod szilárd táplálékból megoldani.

Vedd meg őket, használd helyesen, és ne ettől várd a csodát. A csoda csak rajtad, a diétádon és az edzéseiden múlik, semmi máson.

Címkék: ,
Tovább a blogra »